Home » , , , , , » BUGÜN MARS’A GİDİŞİN 50 NCİ YILDÖNÜMÜ

BUGÜN MARS’A GİDİŞİN 50 NCİ YILDÖNÜMÜ

BUGÜN MARS’A GİDİŞİN 50 NCİ YILDÖNÜMÜ


İsteyen Mars'a fotoğrafını gönderecek

Ntvmsnbc, 29. 11. 2014

Mars’taki ilk misyonun 50’inci yıl dönümünde, 'Beni Mars'a ışınla' adlı proje kapsamında kızıl gezegene dünyadaki radyo teleskoplar aracılığıyla 90 bin mesaj gönderilecek. İsteyen fotoğrafını da iletebilecek.

Bugün Mars'a ilk araştırma robotunun gönderilmesinin 50'inci yıl dönümü. Uwingu adlı ABD uzay fonu firması, NASA'nın Mariner 4 misyonunun 50'inci yılını kutlamak ve ilerideki projeler için fon toplamak amacıyla ilginç bir girişime imza attı.

“Beni Mars'a ışınla” adlı girişim, meraklılara isimlerini, istedikleri bir mesajı ve fotoğraflarını 5 ila 99 dolar arasında değişen fiyatlarla, dijital radyo dalgaları aracılığıyla Mars'a göndermesine olanak sağlıyor.

Girişime ünlü isimler de ilgi gösterdi. Aktör Seth Green ve Star Trek dizisinde Mr. Sulu'yu oynayan aktör George Takei de girişme katıldı. Mesajların aktarımı cuma akşamı başlayacak. Işık hızıyla hareket edecek olan mesajların Mars'a ulaşımı 15 dakika sürecek.

Ancak projenin organizatörleri, Mars'ta bu mesajları alacak kimsenin bulunmamasının ise dikkate alınmamasını istiyor.

Mesajların kopyaları, uzay keşiflerine olan desteği göstermek amacıyla ABD Kongresi, NASA Merkezi'ne ve New York'taki BM'ye de gönderilecek. Organizatörler, bu sayede Mars'ta mesajları kimse duymasa da insanların seslerinin dünyada işitileceğini kaydediyor.

Mariner 4 misyonundan bu yana 20'den fazla araştırma robotu Mars yüzeyine indi. ABD'nin uzun dönemli hedefi Mars yüzeyine insanlı araç gönderebilmek.


Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
Copyright © 2011. ATLAS . All Rights Reserved
Company Info | Contact Us | Privacy policy | Term of use | Widget | Advertise with Us | Site map
Template Modify by Creating Website. Inpire by Darkmatter Rockettheme Proudly powered by Blogger