Home » , , , » Tehlike Yaratma İhtimali Olan Küçük Gezegenlerin Yörüngeleri

Tehlike Yaratma İhtimali Olan Küçük Gezegenlerin Yörüngeleri

Tehlike Yaratma İhtimali Olan Küçük Gezegenlerin Yörüngeleri


Küçük gezegenler tehlikeli midir? Bazıları tehlikelidir, ancak herhangi bir tarihte tehlikeli bir göktaşının Dünyamıza çarpma ihtimali oldukça düşüktür. Evet geçmişte meydana gelmiş kitlesel yok oluşların bazıları gezegenimize çarpan göktaşları ile ilişkilendirilmiş olabilir; bununla birlikte insanlık günün birinde dünyadaki yaşamı etkileme riski taşıyan küçük gezegenleri bulup, kayıt altına alma işine öncelik vermiştir.

Çizim, tehlike yaratma ihtimali olan küçük gezegenlerin (PHA) yörüngelerini gösteriyor. Şu ana kadar bini aşkın küçük gezegen kayıt altına alınmış durumda. Uzayda taklalar atarak ilerleyen kaya-buz karışımı bu nesneler 140 metreyi aşan genişliklere sahip ve Dünyamıza 7,5 milyon kilometreye kadar yaklaşıyorlar. Karşılaştırma yapabilmeniz için bu mesafenin Ay-Dünya uzaklığının yaklaşık 20 katı olduğunu belirtelim. Gördüğünüz küçük gezegenlerin hiçbiri önümüzdeki 100 yılda gezegenimize çarpmayacak, ancak gerçek şu ki; henüz PHA'ların hepsi keşfedilmedi ve pek çoğu için yörünge tahmini yapmak geçtiğimiz 100 yılda daha da zorlaştı. Bu büyüklükte bir göktaşı Dünyamıza çarpsa, tehlikeli büyüklükte dev dalgalar yaratabilecektir.

Bu arada, aslına bakarsanız yine kaya ve buz karışımından meydana gelmiş çok daha küçük parçalar zaten her gün gezegenimize çarpıyor. Bunlar genelde herhangi bir tehlike meydana getirmiyor ve hatta bazen unutulmaz ateştopu ve göktaşı gösterileri yaratabiliyorlar.

http://www.bulutsu.org/ggg/Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
Copyright © 2011. ATLAS . All Rights Reserved
Company Info | Contact Us | Privacy policy | Term of use | Widget | Advertise with Us | Site map
Template Modify by Creating Website. Inpire by Darkmatter Rockettheme Proudly powered by Blogger