Home » , , , , » Uzaydan gelen Ürkütücü Sesler

Uzaydan gelen Ürkütücü Sesler

Uzaydan gelen Ürkütücü Sesler


Uzay araştırmacılarının algıladığı bu tuhaf seslerin kaynağı acaba sadece kozmik olaylar mı?

Uzayda bizim bildiğimiz manada bir “ses” olayı olmasa da, uzay araştırmacıları on yıllardır uzaydan gelen ilginç ve çok çeşitli ses kayıtlarına şahit olmakta ve bunları incelemektedirler.

Uzayın derinliklerinden gelen sesi duyan ilk kişi ise fizikçi ve radyo mühendisi Karl Guthe Jansky idi. Samanyolu’ndan gelen radyo dalgalarına şahit olan Jansky, bu keşfin üzerine radyo astronomu olarak ünlenmiştir. Jansky’nin fark ettiği 3 adet statik; yakın ve uzak mesafelerden gelen fırtına sesleriyle, kaynağı belirsiz fakat sabit bir fısıltı sesiydi. Bu fısıltının kaynağının güneş sistemimiz değil Samanyolu olduğunu keşfetti.

Jansky’den yıllar sonra bile pek çok uzay araştırmacısı, bu ürkütücü sonsuzluğa yolladıkları uydu ve uzay araçlarıyla evren hakkında bilgi sahibi olurken, daha pek çok kozmik ses kayıtları edindiler.

Aslında uzaydan gelen bu ses kayıtları uzayda oluşan kozmik olayların, örneğin radyasyon uğultu ve fısıltılarının, plazma dalgaları ve güneşin üzerinde gerçekleşen rüzgârların, enerji dönüşümüne uğrayarak uzay araçlarının kimi cihazları tarafından algılanarak, bulundukları derinliklerden çekilip çıkarılması sonucu keşfedilebilir hale geliyor.

Dinlerken gerçekten bilimkurgu filmindeymiş gibi hissedeceğiniz bu ses dalgalarına örnek olarak:

Linkte iki adet video vardır, söz konusu sesleri dinleyebilirsiniz.Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
Copyright © 2011. ATLAS . All Rights Reserved
Company Info | Contact Us | Privacy policy | Term of use | Widget | Advertise with Us | Site map
Template Modify by Creating Website. Inpire by Darkmatter Rockettheme Proudly powered by Blogger