Home » , , » Çilekli süt

Çilekli süt

Çilekli süt


İnekleri çilekle beslesek çilekli süt vermelerini sağlayabilir miyiz?

Denedik olmadı.

Beslenme şekli, tüm memelilerin ürettiği süte etki ediyor. Bu genelde tat değişimi olarak yansımakta. Ancak yedikleri şeyin aromasının da süte geçeceğinin bir garantisi yok. Değişim bazen sadece acımtırak bir tat yaratıyor ya da bir parça daha lezzetli olmasını sağlıyor.

2008 yılında Kopenhag Üniversitesi’nde, emziren annelere farklı aromalar içeren kapsüller verildi, Sonuçlar, o tadın sadece birkaç dakika içinde süte geçtiğini göstermişti. Mandıra çiftçileri da çok uzun zamandır benzer yöntemler denemekteler. Ama bunu çilekli süt yaratmak için değil, sütün normalde sahip olduğu tadın kalitesini artırmak için yapıyorlar Bu çabalar sonucunda, doğal ortamlarında beslenen ineklerin daha kaliteli süt ürettikleri ispatlandı.

İnekleri çilekle besleme fikri de 2007 yılında denendi. Hatta sadece çilek değil, armut ve şeftali de test edildi, ancak tatlarının süte geçmediği görüldü. Sebebi: tam olarak bilinmiyor ama doğal meyve aromalarının uzun süre boyunca dayanamıyor oluşundan kaynaklandığı düşünülmekte. Yapılan araştırmalar, turunçgiller haricindeki meyvelerin tadının, süte geçse bile çok kısa sürede kaybolduğunu gösterdi.

Popular Science, Haziran 2015


Share this article :
 
Copyright © 2011. ATLAS . All Rights Reserved
Company Info | Contact Us | Privacy policy | Term of use | Widget | Advertise with Us | Site map
Template Modify by Creating Website. Inpire by Darkmatter Rockettheme Proudly powered by Blogger